Problemet med att rösta på de partier som har svar på alla frågor, är att det är helt omöjligt att veta i slutändan vad partierna kommer att prioritera och vad som kompromissas bort.
Om vi tänker oss att ett parti har totalt 100% energi att lägga på olika frågor, och den energin späds ut i 50 olika “prioriterade”, viktiga riktningar, då blir det inte mycket kvar för varje enskild fråga. Det visar sig sedan när besluten skall tas och många inte är insatta i frågorna de skall rösta om.
Med PP, och andra fåfrågepartier, kommer all energin att läggas på de få frågor partierna står för. Där finns det inga marginaler att kompromissa bort det man har blivit vald in på. Är man intresserad av frågor kring integritet och kreativitet, om man tycker att det är viktigare än de vanliga viktiga frågorna om små skattejusteringar hit och dit, då finns det inget alternativ till PP.
Ibland får jag en konstig känsla av att kritikerna ser den framtida riksdagen enbart sysselsatt med frågor om integritet, upphovsrätt och patent om Piratpartiet skulle komma in. Ingen skulle längre debattera löneklyftor eller bostadsmarknad. Men riktigt så är det ju inte förstås. Piratpartiet vill komma in för att påverka beslut och föra debatt om integritet, upphovsrätt och patent. De andra partierna får sköta resten bäst de vill. Där är det förmodligen ingen idé att vänta sig något revolutionerande nytänk. Ni kan känna er lugna.
Piratpartiet kanske kommer att gå samma öde till mötes som Miljöpartiet, att den blir en del av den bortkompromissande grå massan som man aldrig vet var man har, men just nu är det rätt att få in PP i riksdagen. Precis som det en gång var rätt att få in Miljöpartiet för att väcka de andra riksdagspartierna intresse för miljön.
De andra partierna kommer med all sannolikhet under valet att betrakta sig själva som integritetens förkämpar. Förr, nu och i framtiden. Men utan Piratpartiet i riksdagen är jag rädd att det kommer att stanna vid tom retorik innan valet. Efter valet är det ju sedan dags att klubba igenom datalagringsdirektivet. Och dömma killarna bakom The Pirate Bay en gång till. Och censurera nätet.
Comments
Leave a comment Trackback